Charity Fair

     Place No.   Horse Name                         Shown By                  Owner  
Class    2   Morgan Pleasure Driving – Open
1st  201 Ultras Private Eye                Gerry Rushton            Kristen & Eric Yang
2nd 136 El-Toro                                 Anne Judd                  Lila Tatar
3rd 207 Deer Creek Sharpdressedman     Jennifer Sommers       Craig & Jennifer Sommers /Deer Creek Morgans
Class    6   Morgan Western Pleasure – Junior or Limit Horse
1st  270 MCH Remington (CN)        Victoria Walz             Minerva & Victoria Walz
Class   12   Morgan Saddle Seat Equitation – Riders 17 & Under
1st  134 Sarde’s Sinful                       Lila Tatar                    Lila Tatar
2nd 257 Ability                                  Angelica Berning        Angelica Berning
3rd 107 Boston’s Big Whammy         Tayler Walters            Debra Hurst Walters
4th  224 Commanding Knight            Shaunicy Sturm          Terri Sturm
5th  337 Stonecroft Make A Wish     Shannon McTaggart   Shannon McTaggart
6th  188 Festival Gypsy                      Makayla Claywell       Joan Arnold Festival Morgans
Class   14   Morgan English Pleasure – Open
1st  209 CBMF Stand By Me            Jennifer Somers          Davis Shoemaker
Class   16   Morgan Park Harness – Junior Horse
1st  205 Tomeri Symphony                Gerry Rushton            Tom & Teri Brisco /
Class   18   Morgan Walk and Trot Equitation – Riders 11 & Under
1st  258 HP Oughta Be Wild             Kaitlyn Hall                Harold & Stacey Parker
2nd 269 Kingsgrove Dynasty             Grace Cooper             Minerva & Victoria Walz
3rd 226 Sitka Durango                      Isabella Scrodes          Rachel Rothman
4th  322 Charlestown Fairdawn         Katie Myron               Frank & Ann Miller
5th  253 Ryan’s Got The Beat            Carly Flatley               Jay & Sarah Flatley
Class   20   Morgan Hunter Pleasure – Ladies To Ride
1st  185 Joyfully                                 Leslie Hurst                Leslie Hurst
2nd 241 Light Year                            Sandra Gruen             Sandra Gruen
3rd 166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
4th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
Class   25   Morgan Western Pleasure – Adult Amateur
1st  335 VVM Aleesa                        Ellen McCook            Ellen McCook
2nd 222 Faragamo                              Terri Sturm                 Terri Sturm
3rd 278 Movado                                Danica Brisco             Paul and Danica Brisco
4th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
5th  258 HP Oughta Be Wild             Hal Parker                   Harold & Stacey Parker
Class   27   Morgan Park Harness – Amateur Any Age
1st  119 Queen’s Guardian                 Elaine Galatz              Vegas Valley Morgans
2nd 264 SYP High Definition            Elaine Olsen               Elaine Olsen
Class   30   Morgan English Pleasure – Adult Amateur
1st  118 Goldencrest Nobelle             Leesa Galatz               Vegas Valley Morgans
2nd 196 Dragonsmeade Vivace         Greg Holzschuher       Greg Holzschuher
3rd 208 Highlander Tequila Chaser   Davis Shoemaker        Craig & Jennifer Sommers /Deer Creek Morgans
4th  106 Dragonsmeade Courante      Debra Hurst                Debra Hurst Walters
Class   32   Morgan Classic Pleasure Saddle – Open
1st  199 Glory Days                           Sue McCullough         Susan McCullough
2nd 108 MLF Caliente                       Debra Hurst                Debra Hurst Walters
3rd 267 Intrepid Behold                    Betsy Wallen              Art Perry
4th  336 Jaguar In Motion                  Jessica Matilla             Dawn Alsop
5th  188 Festival Gypsy                      Makayla Claywell       Joan Arnold Festival Morgans
6th  200 SMC One Last Dance          Kathy Smith               Kathy Smith
Class   34   Morgan Hunter Pleasure – Open
1st  242 Whispering Incognito           Jill Yerger                   Terry King
2nd 166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
Class   36   Morgan Park Saddle – Open
1st  137 QVM National Anthemn     Anne Judd                  Lila Tatar
2nd 221 GLB Sanatra                        Brooke Yule               Linda Yule
Class   43   Morgan Hunter Pleasure – Amateur to Ride
1st  185 Joyfully                                 Leslie Hurst                Leslie Hurst
2nd 241 Light Year                            Sandra Gruen             Sandra Gruen
Class   46   Morgan Western Pleasure – Riders 17 & Under
1st  275 T-Towne Talk About Me      Emma Pedersen          Lisa Pedersen
2nd 270 MCH Remington (CN)        Victoria Walz             Minerva & Victoria Walz
Class   48   Morgan Pleasure Driving – Junior Horse
1st  204 Tomeri Battlestar                  Gerry Rushton            Tom & Teri Brisco /
Class   51   AMHA Saddle Seat Medal – Riders 17 & Under
1st  134 Sarde’s Sinful                       Lila Tatar                    Lila Tatar
2nd 259 Festival Troubadour             Amelia Coomber        Skip & Maureen Coomber
3rd 224 Commanding Knight            Shaunicy Sturm          Terri Sturm
4th  269 Kingsgrove Dynasty             Victoria Walz             Minerva & Victoria Walz
5th  273 Cingate Mystere                   Jillian Hansen             Patricia Ybarra
6th  240 Festival Sundance                Kim Clemons              Frank & Ann Miller
Class   55   Morgan Hunter Pleasure – Junior Exhibitor 17 & Under
1st  225 Festival Atomic Energy        Savannah Sturm         Terri Sturm
2nd 138 Winterset Deja Vu Agin       Annelise O’Donnell    Anne Judd
3rd 166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
4th  227 Raffaello                               Maggie Boyd              Linda Yule
Class   58   Morgan Western Pleasure – Ladies to Ride
1st  335 VVM Aleesa                        Ellen McCook            Ellen McCook
2nd 272 Indian Creek Broadway Joe Nicole Johnson           Hope & Natalie Wiley
3rd 278 Movado                                Danica Brisco             Paul and Danica Brisco
4th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
Class   60   Morgan Classic Pleasure Driving – Open
1st  267 Intrepid Behold                    Betsy Wallen              Art Perry
2nd 202 Tomeri Swingtime                Teri Brisco                  Tom & Teri Brisco /Tomeri Morgans
3rd 131 CPM Man Oh Man               Lila Tatar                    Lila Tatar
4th  265 Stonecroft Notorious            Elaine Olsen               Elaine Olsen
Class   69   Morgan English Pleasure – Riders 17 & Under
1st  130 Bada Bing                            Lila Tatar                    Lila Tatar
2nd 223 FitzWilliam Dawson             Shaunicy Sturm          Terri Sturm
Class   71   Morgan Western Pleasure – Open
1st  222 Faragamo                              Terri Sturm                 Terri Sturm
2nd 320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
3rd 258 HP Oughta Be Wild             Hal Parker                   Harold & Stacey Parker
4th  276 Bold Jangles                         Emma Pedersen          Emma Pedersen
5th  270 MCH Remington (CN)        Victoria Walz             Minerva & Victoria Walz
Class   73   Morgan Pleasure Driving – Amateur Adult or Juvenile to Drive
1st  120 VVM Dreamkeeper              Elaine Galatz              Vegas Valley Morgans
2nd 198 Lucky As Me                        Shirley Henry-Biszantz  Kachina Morgan Ranch
3rd 196 Dragonsmeade Vivace         Greg Holzschuher       Greg Holzschuher
Class   76   Morgan Classic Pleasure Saddle – Riders 17 & Under
1st  135 VVM Mark My Words        Lila Tatar                    Lila Tatar
2nd 337 Stonecroft Make A Wish     Shannon McTaggart   Shannon McTaggart
3rd 240 Festival Sundance                Savanna Miller            Frank & Ann Miller
4th  188 Festival Gypsy                      Makayla Claywell       Joan Arnold Festival Morgans
Class   78   Morgan Park Saddle – Amateur to Ride
1st  274 Springmill Stardust               Jillian Hansen             Michelle & Jillian Hansen
2nd 197 Baccarat’s Wild Thyme        Kathy Papola              Kathy & William Papola
Class   85   Morgan Hunt Seat or Western Seat Equitation – Riders 17 & Under
1st  275 T-Towne Talk About Me      Emma Pedersen          Lisa Pedersen
2nd 225 Festival Atomic Energy        Savannah Sturm         Terri Sturm
3rd 138 Winterset Deja Vu Agin       Annelise O’Donnell    Anne Judd
4th  320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
5th  227 Raffaello                               Maggie Boyd              Linda Yule
6th  166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
Class   89   Morgan English Pleasure – Junior or Limit Horse
1st  132 Lux Majestic                         Adam Sherman           Lila Tatar
2nd 206 Abalone                                Gerry Rushton            Jean Stewart & Kate Aldinger
3rd 210 Deer Creek O’Brien              Jennifer Sommers       Lisa Shoemaker
Class   93   Morgan Walk and Trot Pleasure, Any Seat – Riders 11 & Under
1st  109 MLF Caliente                       Savannah Adams        Debra Hurst Walters
2nd 258 HP Oughta Be Wild             Kaitlyn Hall                Harold & Stacey Parker
3rd 269 Kingsgrove Dynasty             Grace Cooper             Minerva & Victoria Walz
4th  226 Sitka Durango                      Isabella Scrodes          Rachel Rothman
Class   95   Opportunity Pleasure Driving – Stake
1st  203 Tomeri Delovely                   Stacy Hennessy          Tom & Teri Brisco /Tomeri Morgans
2nd 110 Citron                                   Lynnda Martin           Jeff or Lynda Martin
3rd 329 Oskar De La Renta               Robb Wallen               Charles & Judy Jones
4th  238 Unconventional                    William Hartman        Ann Miller
5th  250 CH Ultrasuede                     Dick Martin                Dick Martin
Class   99   Morgan Hunter Pleasure – Open Championship
1st  242 Whispering Incognito           Jill Yerger                   Terry King
2nd 241 Light Year                            Sandra Gruen             Sandra Gruen
3rd 166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
4th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
Class  102   Opportunity Western Pleasure Stake
1st  276 Bold Jangles                         Emma Pedersen          Emma Pedersen
2nd 320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
3rd 331 Doubletrees Classic Venetian     Cecil Martinez            Kathleen March
4th  297 Ivory Jack                             Sedona Gallagher       Sedona Gallagher
5th  126 Jolmer fan tusken de Dobben     Kassandra Sapia         Friesian Thunder
6th  279 Mountainview’s Crown Prince   Toni Nickell                Toni Nickell
Class  105   Morgan Western Pleasure – Amateur Championship
1st  335 VVM Aleesa                        Ellen McCook            Ellen McCook
2nd 222 Faragamo                              Terri Sturm                 Terri Sturm
3rd 320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
4th  275 T-Towne Talk About Me      Emma Pedersen          Lisa Pedersen
5th  258 HP Oughta Be Wild             Hal Parker                   Harold & Stacey Parker
6th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
Class  111   $100 Morgan Park Saddle – Open Championship
1st  137 QVM National Anthemn     Anne Judd                  Lila Tatar
2nd 197 Baccarat’s Wild Thyme        Kathy Papola              Kathy & William Papola
3rd 274 Springmill Stardust               Jillian Hansen             Michelle & Jillian Hansen
4th  221 GLB Sanatra                        Brooke Yule               Linda Yule
Class  115   $100 Morgan English Pleasure – Amateur Rider Any Age – Championship
1st  208 Highlander Tequila Chaser   Davis Shoemaker        Craig & Jennifer Sommers /Deer Creek Morgans
2nd 118 Goldencrest Nobelle             Leesa Galatz               Vegas Valley Morgans
3rd 223 FitzWilliam Dawson             Shaunicy Sturm          Terri Sturm
Class  120   Morgan Western or Hunt Seat Equitation – Championship
1st  275 T-Towne Talk About Me      Emma Pedersen          Lisa Pedersen
2nd 138 Winterset Deja Vu Agin       Annelise O’Donnell    Anne Judd
3rd 320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
4th  225 Festival Atomic Energy        Savannah Sturm         Terri Sturm
5th  227 Raffaello                               Maggie Boyd              Linda Yule
6th  166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
Class  123   Morgan English Pleasure Open – Championship
1st  209 CBMF Stand By Me            Jennifer Somers          Davis Shoemaker
Class  126   Morgan Hunter Pleasure – Amateur Any Age – Championship
1st  185 Joyfully                                 Leslie Hurst                Leslie Hurst
2nd 241 Light Year                            Sandra Gruen             Sandra Gruen
3rd 225 Festival Atomic Energy        Savannah Sturm         Terri Sturm
4th  104 CBMF Split Decision           Michellie Jones           Michellie Jones
5th  166 AMHF Absolut Mystery      Skyler Callisto            Anne Speck
6th  227 Raffaello                               Maggie Boyd              Linda Yule
Class  128   $100 Morgan Park Harness – Open Championship
1st  119 Queen’s Guardian                 Elaine Galatz              Vegas Valley Morgans
2nd 205 Tomeri Symphony                Gerry Rushton            Tom & Teri Brisco /Tomeri Morgans
3rd 264 SYP High Definition            Elaine Olsen               Elaine Olsen
Class  131   $100 Morgan Pleasure Driving – Open Championship
1st  198 Lucky As Me                        Shirley Henry-Biszantz    Kachina Morgan Ranch
2nd 207 Deer Creek Sharpdressedman    Craig Sommers           Craig & Jennifer Sommers /
Class  135   $100 Morgan Classic Pleasure Saddle – Championship
1st  267 Intrepid Behold                    Betsy Wallen              Art Perry
2nd 199 Glory Days                           Sue McCullough         Susan McCullough
3rd 135 VVM Mark My Words        Lila Tatar                    Lila Tatar
4th  337 Stonecroft Make A Wish     Shannon McTaggart   Shannon McTaggart
5th  200 SMC One Last Dance          Kathy Smith               Kathy Smith
6th  188 Festival Gypsy                      Makayla Claywell       Joan Arnold Festival Morgans
Class  139   Morgan Western Pleasure – Open Championship
1st  222 Faragamo                              Terri Sturm                 Terri Sturm
2nd 272 Indian Creek Broadway Joe Jennifer Robbins         Hope & Natalie Wiley
3rd 278 Movado                                Danica Brisco             Paul and Danica Brisco
4th  320 AMHF Bal Du Masque        Ben Stout                   Todd & Amy Stout
5th  270 MCH Remington (CN)        Victoria Walz             Minerva & Victoria Walz
6th  276 Bold Jangles                         Emma Pedersen          Emma Pedersen
Class  142   Morgan Classic Pleasure Driving – Championship
1st  202 Tomeri Swingtime                Teri Brisco                  Tom & Teri Brisco /Tomeri Morgans
2nd 265 Stonecroft Notorious            Elaine Olsen               Elaine Olsen
3rd 131 CPM Man Oh Man               Lila Tatar                    Lila Tatar
Class  201   Academy Equitation WTC (Walk, Trot and Canter) Riders 17 & Under
1st  240 Festival Sundance                Lia Canfield               Frank & Ann Miller
2nd 301 Cowboy Up                          Isabella Gibbons         Anne Speck
3rd 249 CCR’s Frandango                 Lisa Falkenberg          Frank & Ann Miller
4th  299 La Divina                              Abigail Bailliere          Sarabande Academy
Class  203   Academy Equitation WT (Walk and Trot Only) Riders 11-17
1st  248 Festival Jazzman                   Nicole Lewis              Frank & Ann Miller
2nd 176 CH Highpoint’s Abba Zabba      Kate Funk                   Kendall Weber
Class  204   Academy Equitation WT (Walk and Trot Only) Riders 10 & Under
1st  294 Callaway’s Tobias                 Emma Love                Michelle McVey
2nd 295 Star Maker Power                 Joseph Plunkett          Sarabande Academy
3rd 248 Festival Jazzman                   Steven Jarrell              Frank & Ann Miller
4th  296 I’ve Finally Arrived              Astrid Gardner           Sarabande Academy
5th  175 CH Highpoint’s Abba Zabba      Olivia Clark                Kendall Weber
Class  206   Academy Equitation WT (Walk and Trot Only) Riders 8 & Under
1st  240 Festival Sundance                Olivia Jarrell               Frank & Ann Miller
2nd 277 Tetonia Classic Lass             Karly Meyer               Nicole Johnson
3rd 294 Callaway’s Tobias                 Emma Love                Michelle McVey
4th  322 Charlestown Fairdawn         Isabel Muga                Frank & Ann Miller
5th  321 Friday                                   Angie Cooper             Susie Robinson
6th  300 La Divina                              Olivia Baumann          Sarabande Academy
Class  207   Academy Showmanship WTC Riders 17 & Under
1st  240 Festival Sundance                Lia Canfield               Frank & Ann Miller
2nd 301 Cowboy Up                          Isabella Gibbons         Anne Speck
3rd 299 La Divina                              Abigail Bailliere          Sarabande Academy
4th  249 CCR’s Frandango                 Lisa Falkenberg          Frank & Ann Miller
Class  209   Academy Showmanship Walk and Trot Only – Riders 11-17
1st  248 Festival Jazzman                   Nicole Lewis              Frank & Ann Miller
2nd 176 CH Highpoint’s Abba Zabba      Kate Funk                   Kendall Weber
Class  210   Academy Showmanship Walk and Trot Only – Riders 10 & Under
1st  294 Callaway’s Tobias                 Emma Love                Michelle McVey
2nd 295 Star Maker Power                 Joseph Plunkett          Sarabande Academy
3rd 248 Festival Jazzman                   Steven Jarrell              Frank & Ann Miller
4th  175 CH Highpoint’s Abba Zabba      Olivia Clark                Kendall Weber
5th  296 I’ve Finally Arrived              Astrid Gardner           Sarabande Academy
Class  212   Academy Showmanship Walk and Trot Only – Riders 8 & Under
1st  240 Festival Sundance                Olivia Jarrell               Frank & Ann Miller
2nd 300 La Divina                              Olivia Baumann          Sarabande Academy
3rd 277 Tetonia Classic Lass             Karly Meyer               Nicole Johnson
4th  321 Friday                                   Angie Cooper             Susie Robinson
5th  322 Charlestown Fairdawn         Isabel Muga                Frank & Ann Miller
Class  213   Academy Leadline – Walk & Trot Only – Riders 7 & Under
1st  277 Tetonia Classic Lass             Alesandra Meyer        Nicole Johnson